KATSO tähtaeg pikeneb

KATSO tähtaeg pikeneb

Kõigest nädala eest jagasime oma kogemusi ja teadmisi Soome avaliku halduse e-teenuste kasutamise muutusest – KATSO lõpp ja Authenticatori start.


Meenutuseks, millest käib jutt?

Maailm on pidevas muutumises ning muutumas on 2020 aasta lõpuga ka Soomes kasutusel olnud KATSO teenus, mis asendatakse kohalikele Suomi.fi e-identifitseerimise ja Suomi.fi e-volitustega. Välisettevõtete (näiteks Eesti ettevõtjate) esindamise õigust omavad isikud peavad senise asendama Soome Authenticatori rakendusega.

Vana ja uus identifitseerimis võimalus võimaldab kasutada Soome avaliku halduse e-teenuseid.

2021. aasta jaanuarist ei ole identifitseerimiseks enam võimalik kasutada KATSO ID-d isiku tuvastamiseks. Väljastatud info kohaselt KATSO varasemalt antud volitusi uuele teenusele ei edasta. Need tuleb uues keskkonnas uuesti luua.

Mis on uut?

Sellel nädalal, 09.12.2020, on Soome andnud välja teate, et ettevõtjatele vastu tulles on ülemineku perioodi pikendatud aprilli lõpuni 2021 ja oma nõudmistes dokumentatsioonis on leebumist. Senine apostillimise nõue ei ole ainuvõimalik lahendus ligipääsu vormistamiseks, vaid lähtuda tuleb riikidevahelistest kokkulepetest.

Siiski ei ole hetk kergendunult hingata, sest aeg kaob alati kiiresti käest ja tänase teadmise juures on võimalik KATSOga siseneda ning toimingud teostada piiratud valikuga e-teenustes. Täna puudub täpne teadmine, kuidas valdavalt Soome avaliku halduse e-teenustes asjaajamine uuest aastast toimub. Seega ettevõtjana on siiski mõistlik leida oma kiires päevas aeg, et vajaminev dokumentatsioon Soome postitada või ise kohale viia.

Raamatupidamisteenuse osutajana, kel on portfellis arvukalt Soomes äri ajavaid ettevõtjaid, on kokkulepitud teenuse osutamine selgem ja lihtsam, kui kõik on uue avaliku halduse e-teenuse keskkonna kasutamiseks vajamineva korraldanud.

Väärt nõu saamiseks pöördu CH Konsultatsioonid OÜ spetsialisti poole (e-mail vero@chk.ee; tel +372 5680 2111). Aitame meeleldi!

Lisa kommentaar

Email again:

Christer Haimi

CHK juhataja

Rubriigid

Kõik postitused