Muudatused soome laevaehituses

Alates 1. juulist 2022 muutusid Soomes laevatehases töötavatele töölistele maksunumbrid kohustuslikuks. Lisaks on tarvis maksunumber registreerida ka maksunumbrite registris.

Riigiti on maksustamisega seotud nõuded erinevad. Soomes võeti 2012 aastal kasutusele maksunumbri süsteem ja alustati ehitussektorist.

Maksunumber on 12-kohaline personaalne numbrikombinatsioon, mille alusel ei saa teha kindlaks inimese vanust, sugu ega sünniaega. Maksunumbri saab töötaja Maksuametist ja saadud number ei vahetu ega muutu tööandja või tööobjekti vahetumisel. Maksunumber peab olema kirjas nimesildil. Maksunumbri kasutamine on üks valitsuse programmis nimetatud meetmetest, millega soovitakse vähendada varimajanduse osakaalu.

Ehitusest alguse saanud süsteem on jõudnud laevatehastesse.

Mis tuleb teha, et täita juulis rakendunud reegleid:

  • kui töötajal puudub Soome isikukood, siis on lisaks maksunumbrile vaja taotleda ka isikukood. Selleks peab külastama Soome maksuametit täites registreerimiseks vajaliku vormid.

Täiendavalt on vaja informeerida tööandjast või kliendist; kui kauaks jääb isik Soome; töötasu suurus ja töötamise vormist

  • juhul kui töötajal on Soome isikukood ja maksunumber olemas, siis ei ole tarvis maksuametit külastada. Maksunumbri saab registreerida Omaveros või helistades Soome maksuameti numbrile.

CHK omab pikaajalist kogemust Soome raamatupidamises ja maksunduses ning oleme ettevõtjaid nõustanud registreeringute vormistamisel.

Hea ettevõtja, kui seadusepügalate maailm muudab murelikuks ja kipub võtma arvestatava aja põhitööst, siis võta ühendust CHK spetsialisti Birgitiga (birgit@chk.ee või telefonil +372 5680 2111).